Türkiye’de Sezaryen Doğum Neden Bu Kadar Yaygın ?

Ülke olarak sezaryen doğumda ilk 3’te yer aldığımızı biliyor musunuz?

Son üç yılda ülkemizdeki sezaryen doğum oranı  %45’in üzerinde olarak tespit edildi. Biz bu listede Brezilya ve Çin’den sonra yer alıyoruz. Peki, neden sezaryen doğuma olan talep bu kadar fazla? Neden anne adayları doğal sürecin bir parçası olmak istemiyor?

Öncelikli olarak anne adayları doğum ağrısı çekmekten çok korkuyorlar. Bu korkuların temeli öğrenilmiş geçmişe dayanıyor. Çevremizde duyduğumuz mitlere, belki birtakım travmalara kendimizi o kadar kaptırıyoruz ki farkında olmadan korkmaya başlıyoruz. Bazen de belirsizlik bu korkuya sebebiyet verebiliyor. Anne adayı başına ne geleceğini hiç araştırmamış ya da dinlememiş oluyor. Bu durumda kendini kayıp hissediyor ve ucu belli olmayan bir yola çıkmak istemiyor. Birçok kadın sezaryen doğum ile bebeklerini dünyaya getiriyor. Bu yüzden gelecek nesiller de bu yolu izliyor. Bu kadar çok tercih edilmesi sezaryen doğumu popüler yapıyor. Bu durum sezaryenin bu kadar tercih edilmesinin nedenlerinden biri…

Sezaryen doğum insanların kafasında şöyle bir algı yaratıyor; “Kolay ve zahmetsiz.” Aksine bu durum hiç de böyle değil. Çünkü sezaryen normal bir süreç değil. Sezaryenin gerçekleşebilmesi için karından kesi açılması gerekiyor. Hal böyle olunca da bu doğum şekli iyileşme dönemi gerektiriyor. İyileşme dönemine giren anne bebeği ile normal doğumda olduğu gkadar  rahat ilgilenemiyor.

Bazı anne adaylarına da bu doğum yöntemini doktoru tavsiye ediyor. Çünkü sezaryenin de gerekli olduğu durumlar var; bebeğin fazla büyük olması, pelvik tabanın fazla dar olması gibi… Bu durumlarda normal doğum yapılması beklenemez.

Türkiye’de anne adayları birçok durum ile kendi kendine mücadele etmek zorunda kalabiliyor. Doğum öncesi gereken desteği göremeyen anne adayı bu bilmediği yolda tek başına ilerlemek istemiyor. Bu yüzden de sezaryen doğumu bir destek olarak görüyor. Bir destek almak normal doğuma hazırlanmak için önemli bir adımdır. Gerekirse psikolojik destek bile alınabilir. Doğuma hazırlayan kurslardan faydalanılabilinir. Böylece sağlıklı bir doğuma giden yolun bütün virajları öğrenilir.