Genital Estetik

Genital Estetik Hakkında

 1. Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Vajina daraltma operasyonları sonrasında dikiş izi kalmaz. İşlemin yapıldığı bölge de damarlanma oldukça fazla olduğundan iyileşme süreci de bir o kadar hızlı olacaktır. Birkaç hafta sonunda dikiş izleri dışardan bakıldığında görülemeyecek duruma gelirler.

 1. Kızlık zarının yaşamsal durumu

Kızlık zarı denilen hymen yapısı kadınların vajinal yolunda bulunan elastik bir yapıdır. Görevi tam olarak bilinmese de hymen muayeneleri ile cinsel şiddete maruz kalan kız çocuklarının tanınmasında oldukça önem arz eder. Yaşamsal olarak farklılıklar gösteren hymen yapısı birçok kadın da değişik şekiller göstermektedir. Ergenlik öncesi ve sonrasında vajinal yolu enfeksiyonlardan koruyan bir yapıdır.

 1. G Noktası (Orgazm Aşısı)

Birçok kadın orgazm olmadan cinsel yaşamlarını sürdürdükleri ve beklenen şiddette cinsel yaşamları olmadığı için doktorlara başvurular. Kimi zaman ağızdan alınan ilaçlar, lokal kremler den sonra kullanılacak en garanti yöntemlerden birisi orgazm aşısıdır. Lokal anestezi altında 1 -2 dakika sürede yapılan bu aşılar g noktası bölgesinde bir kabarıklık oluşturarak kolay uyarılmasını sağlamaktadır. Enjekte edilen doku maddesi 6 ay sonra vücut tarafından emileceği için etkisi azalabilir.

 1. Dış Genital Organlarda Yapılan Estetik Girişimler

Kadınlarda cinsel yaşamın önüne geçen problemlerin önüne geçmek için çeşitli esteteik girişimler mevcuttur. Bunlar; labioplasti (iç dudakların küçültülmesi), büyük dudakların dolgunlaştırılması, pubis estetiği, kızlık zarı onarımı ve vajinoplastidir.

 1. Kliteoplasti (Klitoris Ufaltma Ameliyatı)

Kimi kadınlarda klitoris üzerinde fazladan deri kalıntıları bulunur. Bu kalıntılar kişinin cinsel yaşamını etkiler ve kadının uyarılmasını, haz olmasını ve orgazm olmasını etkiler. Bu durumlarda fazlalık olan bu deri kalıntıları cerrahi işlemlerle çıkartılabilir.

 1. Labioplasti

Kadın dış genital organının iç dudaklarındaki doğuştan ya da çoklu doğumlardan kaynaklanan travmaya bağlı sarkma durumlarında oluşan sarkmayı düzeltmek adına yapılan estetik cerrahi operasyonlardır.

 1. Ameliyatsız Labioplasti Yapılabilir Mi?

Lazer yöntemleri kullanılarak ağrısız acısız bir şekilde bu problemlerden kullanmak mümkündür. Ameliyatsız anestezisiz yapılan ve 15 dk kadar süren bu işlemlerde gelişen teknoloji ile sıklıkla tercih edilmektedir.

 1. Labioplasti Ameliyatı Kalıcı Çözüm Mü?

Ameliyat ile düzeltilen dış genital organlar genellikle kalıcıdır. Ameliyat sonrasında enfeksiyon ya da ameliyat sırasında bir komplikasyon gelişmezse ameliyatların sonucu genellikle kalıcı olur.

 1. İç Genital Organlarda Yapılan Estetik Girişimler

İç genital organlara yapılan estetik girişimler ise vajinoplasti, rahim sarkması gibi düzeltmeler yapılır. İç genital organlara yapılan estetik girişimler genellikle sağlık problemlerini düzeltmek için yapılır.

 1. Vajinoplasti (Vajinanın Daraltılması – Vajina Gençleştirilmesi)

Vajinaplasti vajinanın eski haline dönmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Vajina özellikle çok doğum yapan kadınlarda genişleme eğilimindedirler. Vajinada oluşan genişleme cinsel yaşamı olumsuz etkilemektedir.

 1. Vajina Gençleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat sadece vajen bölgesine uygulanır. Operasyon yaklaşık olarak 30 – 40 dk sürer. Genel anestezi altında yapılır. Vajinanın giriş kısmı 3 – 4 cm kadar daraltılır.

 1. Cerrahi Gençleştirme (Daraltma)

Cerrahi işlem genel anestezi altında yapılır ve 30 – 40 dk süren operasyon sonunda içerden eriyen dikişler atılır. Operasyon sonrası dikişler alınmaz bir miktar akıntı olabilir.

 1. Lazer veya Radyofrekans İle Sıkılaştırma

Ameliyat kadar etkili bir yöntem olan lazer ya da radyofrekans ile sıkılaştırma yöntemleri birkaç seansta yapılmaktadır. Cinsel aktifliği olan ger yaşta kadınlara uygulanan bu yöntem ağrısız acısız ve anestezi olmadan gerçekleştirilir.