Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik, çok erken gerçekleşen bir düşüktür. Gebeliğin ilerlemeden, çok başlarda sonlanmasıdır. Çok hassas hamilelik testleri nedeniyle, kadınlar adet gecikmesi çok olmadan gebe olduklarını öğenebilirler.  Bu  testler, gebe kalmaya çalışırken çok popüler olmakla birlikte, çok üzücü bir dezavantaja da sahiptirler. Test yapmayan bir çok kadın , birkaç günlük bir adet gecikmesi sonrasında yaşadıkları bu kanamayı normal bir adet kanaması olarak algılar, gebeliğin sonlandığının farkına bile varmazlar . Bu noktada gereksiz bir stress yüklenmemiş olurlar. Biz doktorlar kimyasal gebeliği düşük olarak görmemekteyiz.

Kimyasal gebelikte , adet dönemine yakın dönemde kanda bakılan Bhcg seviyeleri yüksek olur . Genellikle Bhcg değeri 48 saatte 2 katına çıkar. Kimyasal gebelikte bu yükselme olmaz. Tam tersine düşmeye başlar.  Dış gebelik durumunda da  Bhcg seviyelerine düzgün yükselme gözlenmez ve ancak bu durumda  kanama başladığında bile kandaki BHcg seviyeleri düşmez.

Kimyasal Gebelik Belirtileri

Kimyasal gebelik belirtileri normal adet döneminize çok benzer. Pozitif bir gebelik testi sonrasında ya da adet gecikmesini takiben 1 hafta içinde kanama başlar ve sadece normal adet döneminizden biraz daha fazla, uzun kanamanız ve ağrınız olabilir.

Kimyasal Gebelik Sonrası

-Çoğunlukla tedavi için kürtaj gerektirmez. Bhcg seviyeleri kendiliğinden düşer . Dış gebelikten en büyük farkı budur . Dış gebelikte Bhcg seviyelerinde düşme saptanmaz.

-Korunmanıza  gerek yok. Rahat bir şekilde tekrar gebe kalabilirsiniz..

-Kanamanız hormon seviyeniz tamamen düşene kadar sürebilir. Normal bir adet döneminden biraz daha uzun süren kanamanız olabilir. Endişelenmeyin.

Kimyasal Gebeliğe Neden Olan Durumlar

Kimyasal gebelikte olay, sağlıklı döllenmemiş yumurtanın , embriyo oluşturmadan dışarı atılmasıdır. Çoğunlukla oluşacak fetusta kromozomal problemlere bağlı ağır patolojiler oluşacaksa, bir anlamda vücudunuz sizi korumak için, daha oluşmadan yok eder.

Daha az sıklıkla saptanan diğer nedenler;  rahimde doğuştan gelen veya edinilen anormallikler, düşük hormonal düzeyler, Embriyonun yerleşeceği rahim içi tabakanın yetersiz kalınlaşması, luteal faz defekti gibi hormonal nedenler ve bazı enfeksiyonlardır.

Kimyasal gebeliklerin çoğunluğu önlenebilir değildir. Kimyasal gebelik sık tekrarlar ve normal gebe kalmada zorluk yaşama durumunda , doktorunuza danışmak iyi bir fikirdir. Doktorunuz gebelik kaybı sorunlarının kökenini araştırır ve başarılı bir gebelik elde etmenize yardımcı olacak bir eylem planı oluşturur.