Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Hamilelik genellikle saç için sağlıklı bir zaman olabilir, ancak her zaman değil. Çoğu hamile kadın gebeliğin saçlarını nasıl etkilediği ile çok ilgilidir. Hamilelik sonrası saç dökülmesi postpartum saç dökülmesi olarak bilinir. Kadınların yüzde 80’den fazlası, doğumdan yaklaşık 6-8 ay sonra , saçlarının çok döküldüğünden şikayetçi olur.

Doğum sonu saç dökülmesi neden olur?

Ortalama olarak, bir kişi günde yaklaşık 100 saç telini kaybeder. Doğumdan sonra, kadınlar günde 200’den fazla saç teli kaybetmeye başlar. Hamilelik sırasında hormonlar nedeniyle saçlarımız genelde dökülmez.  Hormonal düzeyler doğumdan sonra azalmaya başlayınca saçlar da dökülmeye başlayacaktır. Bu yaygın bir olay. Çoğu vakada, vücuttaki hormon seviyeleri normale döndükten sonra, genellikle doğumdan 6-8 ay sonra saç teli geri kazanılır.
Postpartum saç dökülmesi, vücudun östrojen seviyesindeki ani değişikliğe bağlı olarak ortaya çıkar. Gebelik sırasında vücut, başta östrojen olmak üzere yüksek düzeyde hormon üretir. Bu hormonlar, saçların büyüme evresinde (Anagen fazı) kalmasına yardımcı olur ,bu nedenle hamilelikte saç büyümesi artar.

Saç döngüsü için üç aşama vardır: Anagen (büyüme fazı), Katagen (ara faz) ve Telogen (dökülme fazı).Anagen safhasında, follikül yeni Saçlar üretir. Bu safha üç yıldan yedi yıla kadar sürebilir. Saç büyümesinin süresi ve yoğunluğu, genetik faktörlere, maruz kalıma ve diyete bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Ara faz olan katagen, Anagen fazını hemen izler. Bu süre iki ila dört hafta sürer. Bu süre zarfında follikülün tabanı cildin yüzeyine doğru yukarı doğru hareket eder. Üç ila dört ay süren Telogen evresinde, yeni saç kökü saç kökünden büyümeye başlar. Yeni saç büyüdükçe, eski saç doğal olarak çıkartılır ve tarama veya şampuanlama esnasında dökülür.
Doğumdan sonra vücudun hormon seviyesi normale dönerek Telogen fazına geçer (TELEGON EFFLUVIUM) – aşırı saç dökülmesi. Bu, doğumdan bir ila beş ay sonra ortaya çıkar ve doğumdan sonra annelerin yüzde 40 ila 50’sini etkiler. Saç büyüme oranı genellikle doğumdan sonraki altı ila 12 ay içinde normal orana geri döner.

Doğum sonrası saç dökülmesi hakkında ne bilmek istiyorsun?

Bu noktada, postpartum kadınların kel olmayacaklarını ve saçlarının normal haline geri döneceklerinden emin olmaları önemlidir. Ancak bu süreç altı aydan bir yıla kadar sürebilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar için, saç, dalgalanan östrojen düzeyinin bir sonucu olarak, doğum öncesi durumuna geri dönmez . Bu durum, premenopozal dönemde kadınlarda daha sık görülür.

Doğum sonrası saç dökülmesi hakkında ne yapabilirsiniz?

Aşağıdaki önlemler, doğum sonrası saç dökülmesinin hafifletilmesine yardımcı olur:

 • Prenatal Vitamin 
  Prenatal vitamin takviyelerini diyetinize ekleyin.
 • Besleyici zengin diyet 
  Diyetinize sağlıklı gıdalar ekleyin, yağsız et, yeşil yapraklı sebzeler, süt, fasulye ve yumurta içerecek şekilde beslenin..
 • Saçlarınızı nemlendirin 
  Günde en az sekiz bardak su iç.
 • Saçınızı bebeğinizle birlikte besleyin 
  Bu özel zaman boyunca saçlarınızla nazik olun. Doğal yapısı olan  şampuanları seçin. Saçlarınızı taramak için ,geniş dişli tarak  kullanın.
 • Çinko ve demir en iyi arkadaşın. 
  Bir çinko ve demir takviyesi ekleyin. Elma, fasulye ve kırmızı et gibi çinko ve demir açısından zengin yiyecekleri de tüketebilirsiniz .
 • Isı en kötü düşmanıdır 
  Isı ile şekillendirici aletleri, saç maşalarını, düzleştiricileri, fön cihazlarını kullanmayın. Sıkı topuz veya bağlamaktan kaçının.