Bebek hareket Ediyor Mu ?

Her randevuda bu soruyu cevaplamak size biraz saçma gelse de, sormak için iyi bir sebebimiz var!

Hamilelik sırasında bebeğin hareketlerini saymanın uzun bir geçmişi var. Binlerce yıldır kadınlar “canlanma” olarak adlandırılan, bebeğin hareketini hissettikleri ilk anı gebeliğini doğrulamak ve kutlamak için dönüm noktası olarak kullanıyor. İlk gebelikte çoğunlukla bebek hareketleri 20-24. gebelik haftasında hissedilir. Daha önce gebelik yaşayanlarda daha erken , bazen 16-18. haftada hissedilebilir. Elbette, bebeklerin bu haftalardan önce hareket ettiğini biliyoruz – muhtemelen ultrason ekranında bebeğinizin dansını 10 ya da 11. hafta gibi erken dönemlerde izlediniz

1970’li ve 1980’li yıllarda doğum uzmanları ve araştırmacılar fetal sağlığın taranması için bir yöntem olarak bebek hareketlerini kullanmaya başlamış ve ölü doğum oranını düşürdüğünü görmüşlerdir. Bugün bile kullandığımız en kolay ve en değerli yöntemi bulmuşlardır.

ACOG (Amerikan Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji) yaklaşık 28 .haftadan itibaren fetal hareket-tekme sayımına başlanılmasını öneriyor. Elbette, anneler bebeklerinin tüm farklı hareketlerini algılamaktadır. Genellikle, anneler bebeklerini yemek yedikten ve özellikle  tatlı bir şey yedikten, çok soğuk bir şeyler içtikten veya fiziksel aktivitelerden sonra en aktif olduklarını keşfederler. .

Bebeğinizin hareketlerini, kaç defa, ne kadar sürede ve hangi aralıklarla hareket ettiğini saymanın sayısız yolu vardır.  2 saat içinde en az 10 hareket hissetmek en ideal olanı. Büyük olasılıkla ondan daha kısa sürede 10 hareket hissedeceksiniz.

Bir deftere ilk hareketi hissettiğiniz zamanı kaydedin ve 10’a ulaşana kadar hissettiğiniz her hareket için bir onay işareti  koyun ve sonra onuncu hareketin zamanını kaydedin. Bu, bebeğinizin ritmini gözlemlemenize ve  normalde ne kadar süre hareket ettiğini keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki önerileri izlediyseniz ve ikinci saatin sonuna kadar 10 kere tekme hissetmediyseniz, birkaç saat bekleyin ve tekrar deneyin. Dinlenin, bol sıvı alın,sol yana yatın ve kan şekerinizi yükseltecek birşeyler atıştırın. İkinci bir kez denedikten sonra 2 saat içinde 10 hareket hissetmiyorsanız, sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

3-4 gün boyunca normal hareket modelinden önemli bir sapma fark ederseniz de doktorunuzu bildirmeniz gerekir.

Hareket-tekme sayımı endişe uyandırmak için değil, annelerine bebeğin sağlığı için basit ve etkili bir tarama sağlamak için tasarlanmamıştır. Anne adayı sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için bebek hareketlerini iyi takip etmelidir.

Unutmayın, 24 saat bebeğinizin sizinle, sizin içinizde, en iyi takipçisi sizsiniz…