Kan Uyuşmazlığı (RH Uygunsuzluğu)

Kan Uyuşmazlığı (RH Uygunsuzluğu)

Bir anne ve doğmamış bebeğinde farklı Rh proteini faktörleri bulunması durumuna kan uyuşmazlığı denir. Bu durum anne adayı Rh negatif ve bebeği Rh pozitif olduğunda ortaya çıkar. Rh faktörü, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan bir proteindir.

Kan türünüz gibi, Rh faktör türünüzü de anne babanızdan devralırsınız. Çoğu kişi Rh pozitiftir, ancak insanların küçük bir yüzdesi Rh negatif kan grubuna sahiptir. Bu da Rh proteini içermediği anlamına gelir.  Rh faktörünüz sağlığınızı doğrudan etkilemez. Bununla birlikte, Rh faktörü gebelik sırasında önem kazanmaktadır. Eğer bir kadın Rh negatif ve bebeği Rh pozitif ise, vücudu Rh pozitif proteine yabancı bir şey gibi yaklaşacaktır. Bebeğinizin kan hücreleri, gebelik ve doğum sırasında oluşabilecek kan dolaşımını geçerse, bağışıklık sistemi bebeğinizin kırmızı kan hücrelerine karşı antikor oluşturacaktır. Antikorlar vücudunuzun bağışıklık sisteminin parçalarıdır. Yabancı maddeleri yok eder.

Rh negatif kan grubunuz varsa, vücudunuz bu antikorları yaptıktan sonra, vücudunuz bebeğinizin alyuvarlarına saldırmak için bu antikorları plasenta üzerinden gönderebileceği anlamına gelir. Plasentaınız sizi ve bebeğinizi birbirine bağlayan organdır.

Kan Uyuşmazlığının Belirtileri Nelerdir?

Antikorlarınız bebeğinizin alyuvarlarına saldırdığında hemolitik hastalık ortaya çıkabilir. Bu, bebeğinizin alyuvarlarının yok edildiği anlamına gelir. Bebeğinizin sağlıklı kırmızı kan hücreleri yok edildiğinde, bilirubin kan dolaşımında birikir. Bilirubin, alyuvarların parçalanmasıyla oluşan bir kimyasaldır. Çok fazla bilirubin, eski kan hücrelerinin işlenmesinden sorumlu olan karaciğerin sıkıntıya düştüğünün bir işaretidir.