İleri Anne Yaşı

İleri Anne Yaşı

Eğer bir kadın 35 yaşın üstündeyse, ileri anne yaşı olarak kabul edilir. Bu durum anne ve bebek için risk oluşur. Eğer kişi 35 yaşın üzerindeyse ve hamile kalmayı planlıyor, ya da hamileyse şu gibi sorunlar ortaya çıkabilir;

  • Down Sendromu riski
  • Düşük riski
  • Doğum şekli için sezaryen riski
  • Gebelik diyabeti
  • Hipertansiyon
  • Plasental problemler

Gebelik riskinde potansiyel bir artış nedeniyle, kadınların gebelik süresince ileri tıbbi bakıma ihtiyacı olup olmadığının belirlenmesinde, 35 yaş temel nokta olarak kullanmaktadır. 35 yaşın üzerindeki tüm kadınlar karmaşık gebeliklere sahip değiller, ancak doğum uzmanları hamilelik boyunca ihtiyatlı davranmaya devam ediyorlar.

Down Sendromu Riski

İleri anne yaşında en önemli gebelik risklerinden biri Down Sendromudur. Down Sendromu yaşlanan yumurta ile ilişkili olduğu düşünülen bir kromozomal sorundur. 40 yaşına gelindiğinde yaklaşık 100 kadından biri Down Sendromlu bir bebek sahibi olma riski altındadır . 40 yaşından sonra, Down Sendromu riski katlanarak artar.

Diyabet

Bu, kanda çok fazla şeker olduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Çok fazla kan şekeri, kan damarları, sinirler, gözler ve böbrekler gibi vücudun organlarına zarar verebilir.

Gestasyonel diyabet

Bu, bazı kadınların gebeliği sırasında ortaya çıkan bir çeşit şeker hastalığıdır.

Preeklampsi

Bu durum gebeliğin 20. haftasından sonra veya gebeliğin hemen sonrasında olabilir. Hamile bir kadının yüksek tansiyonu olduğunda, böbrekleri ve karaciğerleri gibi organlarının bazılarının düzgün çalışmayabileceğini gösteren işaretler ortaya çıkar. Preeklampsi belirtileri arasında idrarda protein olması, görme değişiklikleri ve şiddetli baş ağrıları bulunur. 40 yaşından büyükseniz preeklampsi riskiniz genç kadınlara göre daha yüksektir.

Diğer Sağlık Riskleri

Kadınlar yaşlandıkça, diyabet, hipertansiyon ve artrit gibi yaşlanmayla ilişkili hastalık ve durumlardan daha fazla muzdariptirler. Bu rahatsızlıkların bazıları ve vücudun genel olarak yaşı gestasyonel diyabet, gebeliğe bağlı hipertansiyon ve erken doğum riski artırabilir.