Gebelik ve Obezite

Gebelik ve Obezite

Hamileyken aşırı kilolu olmak, gestasyonel diyabet gibi bazı komplikasyonların ortaya çıkma riskini arttırır.

Hamile kalmadan önce kilolu iseniz,

sağlığınızı ve bebeğinizin refahını korumanın en iyi yolu, hamile kalmadan önce kilo vermektir. Sağlıklı bir kiloya ulaşarak, doğal olarak gebe kalma şansınızı artırabilir ve gebelikte fazla kilolu olma ile ilgili sorunların riskini azaltabilirsiniz.

Kilo vermeden önce hamile kaldıysanız, endişelenmeyin. Fazla kilolu kadınların çoğunun basit bir gebelik ve doğum geçirmesi mümkündür. Bununla birlikte, kilolu olmak, hem sizin hem de bebeğinizin komplikasyon riskini arttırır.

Çok fazla kilo alırsanız ve hamile iseniz, hamileliğiniz sırasında kilo vermeye çalışmayın, çünkü bu güvenli olmayabilir. Hamileyken kilo vermenin riskleri azaltacağına dair hiçbir kanıt yoktur.

Sağlıklı, dengeli bir beslenme düzeni  ve her gün biraz fiziksel aktivite içinde bulunmak da önemlidir. Hamilelikte fiziksel olarak aktif olmak bebeğinize zarar vermez.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra yürümek ve yüzmek gibi aktiviteler yapmak tüm gebe kadınlar için iyidir.

Hamilelik öncesinde aktif değildiyseniz, hamileyken yeni bir egzersiz süreci başlatmadan önce doktorunuza danışmak iyi bir fikirdir.

Aşırı kilolu kadınların doğum yapmak için sezaryen gibi ek yöntemlere ihtiyaçları daha fazladır çünkü bu obezite söz konusu olduğunda daha risksiz ve sağlıklı olabilir.

Fazla kilolu olmak, hamile kadınlar ve bebekleri için komplikasyon riskini arttırır. Bir kadının VKİ (vücut kitle indeksi) ne kadar yüksek olursa, risk de o kadar yüksek olur. Artan riskler şu şekildedir;

  • Düşük
  • Gestasyonel diyabet
  • Yüksek tansiyon ve  preeklampsi
  • Kan pıhtıları
  • Kanama