Gebelik Öncesi Başvuru: Nasıl Planlamalıyız?

Gebelik Öncesi Başvuru: Nasıl Planlamalıyız?

Bir bebeğe sahip olmaya çalışıyorsanız, gebelik öncesinde yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanız ve sağlıklı bir gebelik için neler gerekiyorsa yapmanız gerekmektedir. Bazı kadınlar için, gebelik için vücutlarını hazırlamak birkaç ay sürer. Diğer kadınlar için daha uzun sürebilir. İşte gebelik öncesinde nasıl planlama yapmanız gerektiğine dair adımlar;

Doktorunuza Danışın

Hamile kalmaya hazır mısınız? Eğer öyleyse, hamilelik için vücudunuzu planlayıp hazırlayarak kendinizi besleyip sevmenizin zamanı geldi.

Hamile kalmadan önce, ön görüşme ayarlayıp doktorunuzla konuşun. Doktorunuz sağlık geçmişinizi ve halihazırda sahip olduğunuz, hamileliği etkileyebilecek tüm tıbbi durumunuzu bilmek isteyecektir. Ayrıca, önceki gebelik sorunlarını, aldığınız ilaçları, ihtiyacınız olan aşıları ve bazı doğum kusurlarını önlemek için gebelik öncesi alabileceğiniz önlemleri de söyleyecektir.

Doktorunuzla şu konularda konuştuğunuzdan emin olun;

Tıbbi Durumlar

Hali hazırda herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, kontrol altında olduğundan emin olun. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır;

  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  • Şeker hastalığı
  • Tiroid hastalığı
  • Nöbet bozuklukları
  • Yüksek tansiyon
  • Yeme bozuklukları
  • Yaşam Tarzı ve Alışkanlıklar

Sigara içiyorsanız, alkol kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız bunun öncesinde bu alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz. Çünkü bu alışkanlıklar bebeğinize zarar verecektir.

İlaçlar

Hamilelik sırasında bazı ilaçların alınması ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. Bunlara bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçlar veya bitkisel takviyeler dahildir.

Sağlıklı Bir Gebelik Sürdürün!

Hamileyken, yeni sağlıklı alışkanlıklarınızı sürdüğünüzden emin olun ve doğum öncesi bakım için hamilelik boyunca düzenli olarak doktorunuza danışın.