AMH ( Anti-Müllerian Hormon ) Nedir ?

AMH, yumurtalıktaki hücreler tarafından üretilen ptotein yapıda bir hormondur. Yumurtalık rezervinin, bir anlamda doğurganlık kapasitesinin tesbitinde son yıllarda kullanılan en önemli belirteçtir.

AMH , adet döngüsü boyunca stabil olduğu için, herhangi bir zamanda ölçülebilen  bir kan testidir. AMH düzeyleri kadın yaşı arttıkça (özellikle 40 yaşın üstünde)  düşer.  Polikistik Over Sendromu (PKOS) olan kadınlarda çok yüksek, normalin 3-3 katı tespit edilir.

Doğurganlık açısından doğru değerlendirme yapmak için AMH testleri, antral folikül sayısı (her iki yumurtalıkta da küçük folikül sayısı) ile kombine edilmelidir. Antral follikül sayısı  ultrasonla tespit edilir.

40 yaşın altındaki kadınlarda , düşük AMH düzeyleri erken menopoz için uyarıcıdır.

Bu noktada en kısa sürede çocuk sahibi olmak için gerekli tedaviye başlamak ya da yumurta dondurma işlemi için harekete geçmek gerekmektedir.

Düşük AMH düzeyine sahip kadınlar Yardımcı Üreme Teknikleriyle (IVF-Tüp Bebek) gebe kalabilirler . Burada önemli olan, verilen ilaçlara yanıt ve kaliteli yumurta elde etmektir. Hemen endişeye kapılmak yersizdir, bu aşamada zamanı iyi kullanmak gereklidir.

AMH Seviyeleri:

Yüksek AMH (AMH> 4ng/ml) ,

Normal AMH (AMH :1.5-4 ng/ml),

Düşük AMH   (AMH<1.5 ng/ml)

Çok düşük AMH (AMH<0.5 ng/ml)

Çok düşük AMH düzeylerine sahipseniz, geleneksel IVF’de (İn vitro fertilizasyon-tüp bebek) uygulanan ilaçlara kötü yanıt verebilirsiniz. Bununla birlikte, AMH değeri 0.1 in altında olan birçok kadında kaliteli yumurta elde edilerek , gebe kalması sağlanmıştır. AMH sonuçlarının düşük olması ve doğurganlığınız üzerindeki etkileri konusunda endişeleriniz varsa, bu endişeleri bir uzmanla konuşmak  önemlidir.